Charita ČR pomáhá ještě půl roku po povodních. Také díky Němcům.

Charita ČR pomáhá ještě půl roku po povodních. Také díky Němcům.

Přes 35 milionů korun vynaložila Charita Česká republika na pomoc lidem zasaženým letošními záplavami. V některých oblastech ještě pokračují projekty přímé podpory domácnostem financované vedle veřejné sbírky také z daru Charity Německo.

Povodně, které počátkem června 2013 zasáhly Čechy a několik moravských obcí, sice již odezněly, Charita ČR však zůstává s lidmi, kteří na obnovu svých domovů sami nestačí.

„Při pomoci jsme se zaměřili hlavně na ty nejzranitelnější – lidi starší, osamělé, matky samoživitelky nebo lidi v dlouhodobé sociální nouzi. Díky naší široké síti sociálních služeb můžeme být na místě i několik měsíců po katastrofě,“ uvádí ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Na povodňové konto Charity Česká republika lidé přispěli částkou přes 15 milionů korun. Dalších 22, 2 milionu korun darovala Charita Německo.

„Charita v Německu chce v těchto těžkých časech stát při našich sousedech a pomáhat jim nést společně toto těžké břemeno,“ říká Tobias Nölke, referent povodňové pomoci Charity biskupství Magdeburk.

„Jsme sousedé, máme společnou historii a společnou budoucnost. Z tohoto důvodu jsou lidé v Německu pochopitelně hluboce zasaženi rozsáhlými povodněmi v České republice a chtějí vyjádřit svoji solidaritu konkrétní pomocí a soucitem,“ dodává Tobias Nölke.

Prostředky z Německa využila Charita ČR zejména na přímou finanční pomoc 778 domácnostem vybraných na základě důkladného sociálního šetření. Příspěvek je určen například na opravy domovů, nákup kotlů, ledniček a dalšího nezbytného vybavení. (Statistiky o dalších formách pomoci najdete v samostatné příloze.)

 „Někde již naše pomoc skončila, v severních, východních a středních Čechách ale ještě rozdělování finanční pomoci probíhá,“ popisuje aktuální situaci Martin Zamazal, národní povodňový koordinátor Charity ČR. Ten zároveň dodává, že nejde o první takovou spolupráci s německými partnery – tamní Charita výrazně přispěla i po povodních 1997, 2002 a 2009 (viz www.povodne.charita.cz).

Část německého daru je určena také na další přípravu Charity ČR na mimořádné události. Tedy nákup potřebné techniky a školení pracovníků i dobrovolníků.

„Charita ČR průběžně školí své pracovníky na poskytování první psychologické pomoci, sociální šetření a další znalosti související s povodňovou situací. Ve chvíli, kdy se stane nějaká mimořádná událost, například povodně, máme okamžitě k dispozici profesionální týmy schopné přímo v terénu pomáhat zasaženým lidem,“ vysvětluje potřebnost takových školení Martin Zamazal.